HELSINKI, 3.7.2024 – Arvid Nordquist tuo kauppoihin alle 8% juomauutuuksia. Eduskunnan hyväksymän lakimuutoksen myötä päivittäistavarakauppojen juomavalikoima laajenee. Arvid Nordquist on mukana muutoksessa tuomalla kuluttajille ihastuttavia uutuuksia maailmalta.
Lakimuutoksen myötä Arvid Nordquist tuo enintään 8% alkoholia sisältäviä uutuuksia ruokakaupan hyllyille. Kuluttajille ennestään tuttujen sekä uusien tuotteiden yhdistävä tekijä on, että tuotteet ovat myynnissä maailmalla ja nyt tuotu myös suomalaisten saataville.
”Halusimme tuoda kuluttajien saataville uusia, laadukkaita juomia maailmalta kompensoimatta maussa tai laadussa. Ylpeinä saamme nyt esitellä kuluttajille uutuuksia S-kauppojen valikoimassa.” kuvailee tuotepäällikkö Tiina Järvikangas.
Arvid Nordquistin kolme uutuustuotetta ovat:
KWV Cuvée Rosé 7% -kuohuviini

Puolimakea ja hurmaavan hedelmäinen rosékuohuviini on kuluttajille Alkosta tuttu, mutta nyt entistä laajemmin saatavilla. 7% kuohuviinissä on käytetty rypäleinä Chenin Blancia ja Muscatia. Happorakenteensa ansiosta kuohuviini on raikas ja eloisa. Se sopii hyvin viilennettynä aperitiiviksi tai sellaisenaan aterian päätteeksi. Loistavia makupari myös marjajälkiruuille tai mausteisille, esimerkiksi aasialaisille, ruuille.
La Mundial Rosalea 7% -aromatisoitu roseeviinijuoma

Puolimakea, raikkaan hedelmäinen ja pirskahteleva aromatisoitu roseeviinijuoma tulee Espanjan Penedesistä. Tempranillo- ja Garnacha-rypäleistä valmistettuun viiniin on sekoitettu puristetuista sitrushedelmistä saatua mehua ja kivennäisvettä. Herkullinen juoma muistuttaa Espanjasta ja sopiikin viilennettynä nautittavaksi sellaisenaan tai tapasten kanssa.
Michel Schneider Silvaner Eiswein 8% -jälkiruokaviini

Eisweinia voi valmistaa ainoastaan, kun rypäleet säilyvät terveinä ja hyvälaatuisina ensimmäisiin pakkasiin saakka. Rypäleet kerätään jäisinä ja puristetaan hellävaraisesti, jolloin jäätynyt vesi jää puristimeen, ja rypälemehu on erityisen sokeripitoista ja voimakkaan makuista. Tuloksena on upea saksalainen jälkiruokaviini, jota voi nauttia sellaisenaan tai esimerkiksi juustojen tai hedelmäisten jälkiruokien kanssa. Sylvaner-rypäleistä valmistetun viinin makeaa suutuntumaa raikastaa tuntuva hapokkuus. 0,375 litran pullossa.
Tämä on todellinen löytö!




