Niepoort Redoma Rosé

Niepoort lanseerasi ensimmäisen roséviininsä vuonna 1999 osoittaakseen, että roséviinit voivat olla myös korkealaatuisia. Redoma Rosé valmistetaan vanhojen köynnösten rypäleistä ja se käy tammitynnyreissä. Viinissä yhdistyvät valkoviinin raikkaus ja punaviinin rakenne, ja viini onkin erinomaisen monipuolinen ruokaviini.


Kirkas ruusunpunainen väri. Tuoksussa on raparperia, punaisia kesämarjoja, kukkaisuutta ja mausteyrttejä. Maku on harmoninen ja siinä tulevat puhtaasti esiin raparperin ja marjojen vivahteet. Hyvä hapokkuus raikastaa marjaisuutta, ja jälkimaku on puhtaan hienostunut. Erinomainen aperitiivi sekä ruokapöydässä kala- ja äyriäisruokien, siipikarjan, vaalean lihan sekä juuresruokien ja juustojen kumppani.


Rypäleet tulevat Quinta de Nápolesin ja lähialueiden tarhoilta. Ne lajitellaan huolellisesti, puristetaan hellävaraisesti ja annetaan asettua 48 tuntia matalassa lämpötilassa. Käyminen tapahtuu spontaanisti 228 ja 500 litran ranskalaisissa tammitynnyreissä, joissa viini myös kypsyy noin 6 kuukautta.


Niepoort on perheyritys, jonka historia ulottuu vuoteen 1842. Talo tunnetaan niin perinteitä kunnioittavasta viininvalmistuksesta kuin innovatiivisesta, luovasta otteesta. ”Tapamme valmistaa viiniä on hyvin yksinkertainen: se vaatii perfektionismia ja yksityiskohtien huomioimista.”

Producent

Land

Distrikt

Alkoholhalt

12%

Volym

750ml

Art.nr.

991274

Pris exkl. moms

22,90€

Fl/krt

6

Vuodesta 1884 olemme tarjonneet makuelämyksiä –korkeinta laatua.

Lue muutamista niistä alta.

  • Johan Fessé

    Meillä on useita brändejä saman katon alla, mikä tekee tiimin työarjesta vaihtelevaa. Syntyy hyvä dynamiikka, kun emme työskentele vain yhden brändin osa-alueen parissa, vaan eri kategorioissa ja brändeissä.

  • Lisbet Ryg Olsen

    Nimeni on Lisbet ja olen toiminut oman tuotteemme, rakastetun kahvimme, vientipäällikkönä vuodesta 2019. Tavoitteena on viedä kahvimme maailmalle, jotta yhä useammat kahvinystävät pääsevät nauttimaan poikkeuksellisista tuotteistamme!

  • Rebecca Henling

    Meidän osuudessamme Arvid Nordquistin portfoliosta on kodin, siivouksen ja hygienian tuotteita. Työskentelen Duck-, Glade-, Raid-, Autan- ja Mr. Muscle -brändien parissa, jotka omistaa yhdysvaltalainen liikekumppanimme SC Johnson.

  • Daniel Breeze

    ”Haluan aloittaa sanomalla: ’En työskentele kahvin parissa’ – pieni twisti, jota käytän usein, kun keskustelu sosiaalisissa tilanteissa kääntyy työhön.”