Domaine des Griffes Sancerre

Puhdaspiirteinen ja hedelmävetoinen Sancerre kymmenennen polven viinintekijöiltä. Gaëlle ja Jérôme Godon kasvattavat Sauvignon Blancia ja Pinot Noiria 13 hehtaarin tilallaan Sancerren alueella Loiren laaksossa, ympäristöä huomioiden. Tilalla on Haute Valeur Environnementale -sertifikaatti.

Aromikas tuoksu, jossa on runsaasti kukkaisuutta, vihreitä hedelmiä kuten limeä ja omenaa, kypsää nektariinia sekä kalkkimaista mineraalisuutta. Maku on kuiva mutta erittäin hedelmäinen, ja se mukailee tuoksun hedelmäisyyttä. Jälkimaussa on kevyttä hunajaisuutta. Viini on saanut käymisen jälkeen levätä 9 kk ajan terästankeissa, joista 6 kk hiivasakkojen kanssa, saaden mukavaa pyöreyttä suutuntumaan.

Viini sopii loistavasti vuohenjuuston sekä erilaisten kala- ja äyriäisruokien juomapariksi, sekä aperitiiviksi sellaisenaan. Vaikka viini on jo valmis juotavaksi, sitä voi myös säilyttää muutaman vuoden ajan.

Land

Distrikt

Alkoholhalt

12,5%

Volym

750ml

Art.nr.

991153

Pris exkl. moms

34,10€

Fl/krt

6

Tähän tuotteeseen liittyviä tuotteita ei löytynyt.

Vuodesta 1884 olemme tarjonneet makuelämyksiä –korkeinta laatua.

Lue muutamista niistä alta.

  • Johan Fessé

    Meillä on useita brändejä saman katon alla, mikä tekee tiimin työarjesta vaihtelevaa. Syntyy hyvä dynamiikka, kun emme työskentele vain yhden brändin osa-alueen parissa, vaan eri kategorioissa ja brändeissä.

  • Lisbet Ryg Olsen

    Nimeni on Lisbet ja olen toiminut oman tuotteemme, rakastetun kahvimme, vientipäällikkönä vuodesta 2019. Tavoitteena on viedä kahvimme maailmalle, jotta yhä useammat kahvinystävät pääsevät nauttimaan poikkeuksellisista tuotteistamme!

  • Rebecca Henling

    Meidän osuudessamme Arvid Nordquistin portfoliosta on kodin, siivouksen ja hygienian tuotteita. Työskentelen Duck-, Glade-, Raid-, Autan- ja Mr. Muscle -brändien parissa, jotka omistaa yhdysvaltalainen liikekumppanimme SC Johnson.

  • Daniel Breeze

    ”Haluan aloittaa sanomalla: ’En työskentele kahvin parissa’ – pieni twisti, jota käytän usein, kun keskustelu sosiaalisissa tilanteissa kääntyy työhön.”